OPA4180IDR
OPA4180IDR
Manufacturer: Texas
Description: IC OPAMP ZERO-DRIFT 4CIRC 14SOIC
Category : Integrated Circuits
Family: Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series: Automotive, AEC-Q100, Zero-Drift
In Stock:8316
Get Instant Quote
orSend BOM
Product Introduction:
Product Details
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Amplifier TypeZero-Drift
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8V/µs
Gain Bandwidth Product2 MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias250 pA
Voltage - Input Offset15 µV
Current - Supply450µA (x4 Channels)
Current - Output / Channel18 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5V ~ 36V, ±2.25V ~ 18V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)