ADA4610-2ARZ-RL
ADA4610-2ARZ-RL
Manufacturer: Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description: IC OPAMP JFET 2 CIRCUIT 8SOIC
Category : Integrated Circuits
Family: Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series: -
In Stock:74
Get Instant Quote
orSend BOM
Product Introduction:
Product Details
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Amplifier TypeJ-FET
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate61V/µs
Gain Bandwidth Product16.3 MHz
-3db Bandwidth9.5 MHz
Current - Input Bias5 pA
Voltage - Input Offset400 µV
Current - Supply1.6mA (x2 Channels)
Current - Output / Channel79 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)10V, ±5V ~ 15V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)