OPA350UA/2K5
OPA350UA/2K5
Manufacturer: Texas
Description: IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Category : Integrated Circuits
Family: Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series: MicroAmplifier™
In Stock:1785
Get Instant Quote
orSend BOM
Product Introduction:
Product Details
SeriesMicroAmplifier™
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate22V/µs
Gain Bandwidth Product38 MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.5 pA
Voltage - Input Offset150 µV
Current - Supply5.2mA
Current - Output / Channel40 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)