LTC6101HVAHMS8#PBF
LTC6101HVAHMS8#PBF
Manufacturer: Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description: IC CURR SENSE 1 CIRCUIT 8MSOP
Category : Integrated Circuits
Family: Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series: -
In Stock:32
Get Instant Quote
orSend BOM
Product Introduction:
Product Details
Series-
PackageTube
Part StatusActive
Amplifier TypeCurrent Sense
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product200 kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias100 nA
Voltage - Input Offset85 µV
Current - Supply350µA
Current - Output / Channel1 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)5V ~ 100V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)